Klero
Biżuteria męska w religijnym wydaniu.

Spinki do mankietów na przestrzeni lat

kwi 252019

spinki do mankietów

Moda w dzisiejszych czasach przybiera czasami najdziwniejsze kierunki rozwoju. Czasami coś, co widzimy na wybiegach jest dla nas kompletną abstrakcją, tylko po to, aby później pojawić się na ulicach w codziennym użytku. Nie tylko chodzi o modę wielkoformatową, ale też o bardziej przyziemne rzeczy takie jak krawaty, spinki do mankietów lub fason butów. Jak to wyglądało przez ostatnie lata? Co się zmieniło? I co nas może jeszcze zaskoczyć?

Trochę historii o spinkach do mankietów

Patrząc wstecz, pierwsze wzmianki o przodkach dzisiejszych spinek do mankietów znajdujemy już w Renesansowych dworach szlacheckich. Od samego początku nie były one znane w takiej formie jak dzisiejsze spinki, ale spełniały podobną funkcję w XVI i XVII w. Panowie nosili koszule z falbanami na końcu rękawów i aby przy uroczystym obiedzie nie zamoczyć ich w talerzu z zupą podwiązywali je specjalnie do tego stworzonymi wstążeczkami. Z racji kroju stroju nie dało się zrobić tego samemu, więc zazwyczaj zajmowała się tym służba. Takie stroje, więc były zarezerwowane tylko dla najzamożniejszych ludzi i od początku stanowiły jeden z wyznaczników statusu społecznego.

Rewolucja w spinkach do mankietów

W kolejnych stuleciach ozdobne wstążeczki przekształcały się w bogato zdobione guziki do mankietów, co bardziej je upodobniło do współczesnej spinki do mankietów. Z racji tego, że były one zarezerwowane dla najbogatszych obywateli ich produkcją zajmowali się najlepsi jubilerowi, i z racji kruszców, z jakich były wykonane były swego rodzaju małymi dziełami sztuki. Dopiero rewolucja przemysłowa i powstanie manufaktur spowodowało, że nawet tak małe części garderoby były dostępne dla mniej zamożnych obywateli. Jakość materiałów też została obniżona, ponieważ zamiast złota i srebra, z którego były wykonywane kiedyś można było po prostu stalowe spinki do mankietów pozłocić albo posrebrzyć, co znacząco obniżało koszta produkcji. Niemałą rewolucję przyniosły tez zmiany w modzie męskiej. Falbany i wykwintne zakończenia rękawów zostały zastąpione przez podwójne mankiety i te właśnie były najbardziej zbliżone do tego, co znamy teraz.

Modne spinki do mankietów

Totalna dowolność wśród oferty spinek do mankietów

W dzisiejszych czasach spinki do mankietów przybierają najróżniejsze formy. Można kupić tańsze, które swoim wyglądem i tak prezentują odpowiedni poziom, albo też nie ograniczać się i znaleźć takie z górnej półki. Tak na prawdę to, co będzie zdobiło nasz mankiet zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i tego, co chcemy przekazać. Wybór jest na prawdę ogromny i czasami możemy się czuć przytłoczeni mnogością wyboru.

Z czym się je spinki do mankietów?

W zależności od tego, jaka okazja przed nami możemy dobrać odpowiednie spinki do mankietów. Jeżeli na przykład wybieramy się na wesele naszego przyjaciela bardzo mile widziane będą skromne spinki z delikatnym wzorem, najczęściej pozłacane albo z elementami srebra lub nawet drogich kruszców. Z kolei na mniej oficjalne spotkanie z przyjaciółmi może być okazją do wykazanie się nie lada humorem. Na przykład, jeżeli jesteśmy fanami gier planszowych idealnym uzupełnieniem naszej garderoby będą spinki do mankietów w kształcie kostek do gry lub kart. Lubimy jakiś konkretny film? Na pewno znajdą się spinki, które swoją stylistyką będą nawiązywały do danego uniwersum. Kochamy zwierzęta? Możemy to też wyrazić poprzez odpowiednie spinki. Wybór jest na prawdę ogromny a dzisiejsze czasy nie stawiają przed nami ograniczeń w tym temacie.

Świetlana przyszłość wśród oferty spinek do mankietów

Można by pomyśleć, że w temacie spinek do mankietów powiedziano i wymyślono już wszystko. Mnogość wzorów i krojów jest na prawdę ogromna, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mimo wszystko przez te wszystkie lata spinki do mankietów nadal pozostają domeną ludzi eleganckich i są raczej zarezerwowane na uroczyste sytuacje. Na wyjście do pubu przecież nie założymy koszuli z mankietami. Patrząc na dzisiejszą modę, dobrze skrojony garnitur i odpowiednie spinki wystające z rękawów zawsze wyglądają dobrze i dodają mężczyźnie szyku i elegancji. W temacie spinek jeszcze nie wszystko zostało powiedziane a przyszłe lata mogą nam przynieść kolejne ciekawe wzory i pomysły, o których byśmy na dzień dzisiejszy nawet nie pomyśleli.

Komentarze

Kaśka 02 maj, 2019Uwielbiam jak mój mężczyzna nosi spinki do mankietów. To taki dodatek który dodaje elegancji i mężczyźni wyglądają w nich świetnie. Jak dla ,mnie może je nosić na co dzień :)
Franek05 maj, 2019Ja też spinki do mankietów nakładam wtedy gdy mam tylko ku temu okazję. Noszę je na kolację z narzeczoną lub nawet do kina, o teatrze to oczywiście już nie wspominam, bo dla mnie to obowiązkowo.
Jol16 maj, 2019Pamiętam, jak kiedyś były modne takie parciane spinki do mankietów , z kolorowych sznurków, chyba kłębki je nazywaliśmy. Boże, teraz w porównaniu do tych z metalu, to uważam je za katastrofę. A czasami je jeszcze widzę w ofertach sklepów co niektórych.

Nowy komentarz

Klero 2016